DOTAZY & ODPOVĚDI k metodickým otázkám reformy účetnictví státu

Zvolte zobrazení:   


  • Opravné položky k pohledávkám Zapsal: 14.12.2010 1:51:50 - Sekretová Jaroslava
    Obracím se na Vás s dotazem ohledně opravných položek k pohledávkám. Zúčastnila jsem se školení všech III. etap reformy účetnictví státu u Ing. Podhráské.
    Z tohoto školení mi vyplynulo, že když vedeme účetnictví ve zjednodušeném rozsahu nemusíme tvořit opravné položky podle § 26 odst. 3 zákona. Náš zřizovatel tj. Ústecký kraj po nás žádá účtování opravných položek s tím, že podle vyjádření firmy Agis - daňové a účetní poradenství JUDr.Ing. Jiří Lanc je výklad zákona nejednoznačný a záleží na účetní jednotce zda bude o opravných položkách účtovat. Pokud se rozhodneme , že jako účetní jednotka nebudeme provádět účtování o opravných položkách musíme na kraj doložit stanovisko auditora nebo daňového poradce proč tak činíme.
    Prosím o vaše vyjádření k výše uvedenému problému , zda je výklad opravdu nejednoznačný, a pokud ne jestli bych mohla požádat o písemné stanovisko a podle jakých předpisů nemusíme ve zjednodušeném rozsahu o opravných položkách účtovat.
     
    • Re: Opravné položky k pohledávkám Zapsal: 14.12.2010 1:59:03 - KPMG
      Vážená paní Sekretová,
      možné osvobození od tvorby opravných položek vyplývá z §26 odst. 3 zákona, jak správně uvádíte a také z §25 odst. 3 zákona v návaznosti na §13a. Volba samozřejmě neznamená zákaz, tzn. opravné položky tvořit můžete, pokud tuto informaci považujete za významnou. Toto záleží na zvážení účetní jednotky v souvislosti s věrným a poctivým obrazem účetnictví.
      Této otázce je také věnována otázka 2.1 v metodické podpoře MF: www.mfcr.cz/cps/rde/xchg/mfcr/xsl/dane_ucetni_reforma_v_oblasti_vf_otazky.html
      Cituji:
      “Obecně lze říci, že u příspěvkových organizací, které vedou účetnictví ve zjednodušeném rozsahu podle § 9 odst. 3 písm. c) zákona č. 563/1991 Sb.,Odkaz na externí web o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, nedošlo k žádné výrazné změně ve vztahu k „zákonným úlevám“ stanoveným v § 13a zákona o účetnictví. Nadále tedy od 1. ledna 2010 platí, že:
      - sestavují účtový rozvrh, v němž mohou uvést pouze účtové skupiny, nevyžaduje-li zvláštní právní předpis členění podrobnější (např. zákon č. 218/2000 Sb.),
      - mohou spojit účtování v deníku s účtováním v hlavní knize,
      - nepoužijí ustanovení § 25 odst. 3, s výjimkou odpisů,
      - nepoužijí ustanovení § 26 odst. 3 týkající se rezerv a opravných položek, s výjimkou rezerv a opravných položek podle zvláštních právních předpisů (např. zákon č. 593/1992 Sb., o rezervách pro zjištění základu daně z příjmů)
      - nepoužijí ustanovení § 27 (oceňování majetku a závazků reálnou hodnotou,- sestavují účetní závěrku v rozsahu stanoveném pro jednotlivé skupiny účetních jednotek (§ 4 odst. 8) prováděcím právním předpisem (viz závazné vzory částí účetní závěrky podle vyhlášky č. 410/2009 Sb.),
      - nemusí použít ustanovení § 13 odst. 1 písm. c) a d)
      - účtování v knihách analytických a podrozvahových účtů a- postup podle § 13a odst. 1 a 2 není porušením ustanovení § 3 odst. 1 a § 7 odst. 1 a 2 zákona.”
      S pozdravem
      Eva Fryjaufová
      Advisor
      Accounting Advisory Services
      KPMG Česká republika, s.r.o.
      Pobřežní 1a
      186 00 Praha 8
      Czech Republic
       

    Zpět k přehledu dotazů ]

    © 2024 INSTITUT CERTIFIKACE SVAZU ÚČETNÍCH, a.s. | Mapa stránek | Stránky používají redakční systém i-servis.cz